PROJEKT "BEZPIECZNY PRZEJAZD..." - Szkoła Podstawowa Master's Academy

Idź do spisu treści

Menu główne:

PROJEKT "BEZPIECZNY PRZEJAZD..."

KRONIKA MISTRZÓW > ROK SZKOLNY 2014/2015


Od 12 do 24 listopada 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej „Master’s Academy” w Lwówku Śląskim brali udział w różnego rodzaju działaniach mających na celu utrwalenie zasad właściwego zachowania, na które szczególnie zwrócono uwagę w kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Rozpoczęliśmy od wprowadzenia niezbędnej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują na przejazdach kolejowo-drogowych w zajęciach teoretycznych, które przeprowadziła Pani Izabela Filip – wychowawczyni klasy. Poznaliśmy znaki drogowe, które umieszczane są przy przejazdach kolejowych i wiemy dokładnie, co one oznaczają. Rozmawialiśmy też na temat zasad bezpieczeństwa na drodze i na przejazdach drogowo-kolejowych, a także jak powinniśmy zachowywać się na stacji kolejowej oraz w pociągu.Mieliśmy też okazję poznać osoby pracujące na kolei: dyżurnego ruchu – Pana Leszka Kroka, maszynistę – Pana Michała Jarkiewicza, których 12 listopada 2014 r. odwiedziliśmy w miejscu pracy. To było dla nas niezwykłe doświadczenie, dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat pracy, jaką Panowie wykonują, wiemy jak bardzo jest ona odpowiedzialna i ważna. Niestety usłyszeliśmy także zamkniętym szlabanem, kiedy wydaje im się, że pociąg jest jeszcze daleko i zdążą przejść. Mówił nam również o tym, że ludzie spacerują w miejscach, gdzie nie powinno ich być, np. w tunelach, przez które przejeżdżają pociągi. Dzięki uprzejmości pana maszynisty mogliśmy nawet usiąść na jego miejscu u pociągu – to było fascynujące doświadczenie!

Bardzo nam się podobało w pociągu u Pana maszynisty i mieliśmy wielką ochotę na przejażdżkę, dlatego 17 listopada 2014 r. wybraliśmy się na wycieczkę pociągiem. Jechaliśmy z Lwówka Śląskiego do Pilchowic. Po drodze obserwowaliśmy jak uczestnicy ruchu zachowują się na przejazdach kolejowych. Postanowiliśmy też sprawdzić wiedzę pasażerów, którzy podróżowali z nami. Rozmawialiśmy z wieloma osobami podczas przejazdu pociągiem, pytając ich o znajomość zasad bezpieczeństwa, jakich powinniśmy przestrzegać podczas jazdy pociągiem, jak należy zachowywać się na stacji. Pytaliśmy też czy zachowują bezpieczeństwo przy przejazdach kolejowych i dlaczego to takie ważne. Odbyliśmy wiele ciekawych rozmów, mogliśmy też pochwalić się zdobytą już wiedzą i przekazać ją ludziom i co najważniejsze – sami swoim zachowaniem podczas podróży daliśmy przykład innym, pamiętając o właściwym zachowaniu w pociągu i na stacji kolejowej. Dotarliśmy do Pilchowic, gdzie mogliśmy zwiedzić zachwycającą, potężną budowlę – Zaporę Pilchowicką, która zrobiła na nas duże wrażenie. Podróż powrotną odbyliśmy autokarem, dlatego też mieliśmy możliwość zatrzymania się na trasie na poszczególnych przejazdach kolejowych, które mijaliśmy wcześniej jadąc pociągiem. Nasza wiedza na temat poznanych znaków zaskoczyła nawet nasze panie. Przy każdym przejeździe dokładnie potrafiliśmy opisać znaki i wiedzieliśmy jak należy się zachować. Mieliśmy też okazję poobserwować jak inni uczestnicy ruchu przestrzegają przepisów i jak zachowują się na drodze w pobliżu i na przejeździe kolejowym.


Nasz zaprzyjaźniony pan maszynista odwiedził nas 19 listopada w szkole. Podczas jego wizyty opowiedzieliśmy mu o naszych doświadczeniach podczas wycieczki i  podsumowaliśmy naszą wiedzę. W nagrodę za wykonane zadania otrzymaliśmy od Pana Michała wspaniałe prezenty – dostaliśmy kolorowanki, papierowe modele pociągów do składania i pyszne krówki.

Następnego dnia, 20 listopada 2014 r. przyszedł do nas pan policjant, który rozmawiał z nami na temat naszego bezpieczeństwa ogólnie, nie tylko na drodze, ale także wtedy kiedy bawimy się na podwórku, czy kiedy zostajemy sami w domu. Okazało się, że mamy na ten temat naprawdę sporą wiedzę!


Wykonaliśmy też piękne prace plastyczne podsumowujące naszą wiedzę i wrażenia z odbytych wyjazdów i spotkań.
Nasz kilkudniowy projekt zakończyliśmy 24 listopada, kiedy w myśl zasady „uczyć poprzez zabawę” cały dzień wykonywaliśmy z kartonów i malowaliśmy farbami pociągi, znaki, rogatki, tory itp., żeby w naszej sali stworzyć przejazdy kolejowe i sprawdzić wiedzę naszych rodziców, którzy kiedy przyszli odebrać nas ze szkoły, bawili się razem z nami, pokazując jak prawidłowo przejść lub przejechać przez dany przejazd kolejowy. To była fascynująca przygoda!


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego